Legenda mówi że Pustynia Błędowska powstała z piasku rozsypanego przez diabła, który chciał zasypać kopalnie ołowiu i srebra.
Prawda jest jednak taka, Pustynię Błędowską stworzyli ludzie, wycinając drzewa pod budowę szybów do okolicznych kopalni. Odsłonięte połacie terenu poddawane zostały działaniu wiatru i słońca co spowodowało dalsze zmiany w terenie. Powstał specyficzny mikroklimat, wydmy, można było zaobserwować burze piaskowe. W efekcie Pustynia Błędowska miała nawet powierzchnię 150km2.
W latach 60-tych XX wieku pustynia została obsadzona sosną pospolitą, dębem czerwonym oraz wierzbą kaspijską w celu ustabilizowania piasków.
Stopniowe zarastanie pustyni spowodowało, że obecnie pustynia ma około 33km2 powierzchni (długość około 10km, szerokość w niektórych miejscach do 4km).
W latach 2013 – 2014 na terenie Pustyni Błędowskiej odbyły się prace w ramach projektu Life+ „Czynna ochrona kompleksu priorytetowych siedlisk napiaskowych na Pustyni Błędowskiej”. Przeprowadzone działania to usunięcie niewybuchów i niewypałów z terenu pustyni, inwentaryzacja przyrodnicza oraz usunięcie drzew i krzewów.
Materiały o Pustyni Błędowskiej dostępne w sieci:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pustynia_B%C5%82%C4%99dowska
http://pustynia-bledowska.eu/www/
http://wiadomosci.onet.pl/krakow/prawie-19-mln-zl-na-rekultywacje-pustyni-bledowskiej/jwcdr